Osvědčilo se nám

Jezdíte na vodu? Mobily, toaletní papír a sirky patří do voděodolných vaků.

Více...


Malování na hedvábí

Čas přípravy
30 minut
Čas realizace
1 hodina
Místo
místnost, klubovna, venku
Roční období
celý rok
Počet účastníků
1 - 15
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
27. 8. 2014
Upraveno
18. 3. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Umění, U3, jemná motorika, estetické cítění, tvořivost, barvy, abstraktní vnímání, trpělivost, pečlivost
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Rukodělná
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ano
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence ke komunikaci
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: komunikativní, pracovní, sociální a personální, k učení.

Poznat práci s hedvábím, pochopit míchání barev, rozvíjení abstraktního vnímání.

Motivace

Nádherný šál, určitě je po nějaké prapraprababičce, škoda jen, že barvy jsou již vybledlé a že se na šálu podepsal čas i místní hlodavci. Ale zkusím jej napodobit. To zvládnu pomocí hedvábného šálu a barviček na hedvábí.

Potřeby

Hedvábí, barvy na hedvábí + kontura, fantomová tužka, štětce, dřevěný rámeček pro starší děti, nepropustná podložka, žehlička pro zažehlení hotového výrobku.


K tomuto metodickému listu patří pracovní list U3A, ve kterém je popsán jednoduchý postup malování na hedvábí.

Provedení

Zakoupíme hedvábí:

pro mladší děti (6. třída) koupíme hedvábný šátek buď zcela bez předlohy nebo s již předkreslenou předlohou, pro starší děti může být předloha složitější tj. menší vybarvovací dílky, čisté hedvábné šály nebo např. kravaty či dle financí třeba hedvábné šaty. Zakoupit se dají také hedvábné obrázky napnuté již v rámečcích.


1. AKVARELOVÁ TECHNIKA

Barva se na hedvábí rozpíjí podobně jako na papíře do vlhkého podkladu. Technika, kterou používáme, se tedy jmenuje stejně jako na papíře — ARVAREL.

Tato technika je vhodná pro děti od 6. třídy.

Nejprve celý hedvábný šátek namočíme a položíme jej na igelit (můžeme jej rozprostřít nebo jen zmuchlaný položit), do barvy namočíme štětec a potom nanášíme jednu barvu po druhé, anebo jen tak na hedvábí cákáme. Povede se všem! Nikdy nevíte, co vznikne. Nechte uschnout ve tvaru, v jakém jste na něj malovali. Po uschnutí zažehlíme.


2. KONTUROVACÍ TECHNIKA

Pokud nechceme, aby se barva rozpíjela nekontrolovaně, stavíme jí „bariéry“ – kreslíme na hedvábí KONTURU konturovacími barvami. Nakreslíme třeba list a barva se rozpije jen ve tvaru listu. Pozor na to, aby nikde nevznikla žádná mezera v kontuře, protože barva si najde i tu nejmenší skulinu a „uteče“.

Pokud budete používat konturovací tužku, prodlouží se tím i čas práce, protože konturovací tužka musí schnout cca 2 hodiny.

Napněte hedvábí do rámečku a obyčejnou tužkou (pokud budete malovat černou konturou) nebo fantomovou tužkou obkreslete na hedvábí požadovaný motiv. Bude se vám lépe pracovat, pokud vzor přiložíte z lícové strany (přilepíte papírovou lepící páskou, která se používá při malování). Pohodlně pak motiv obkreslíte na rubovou stranu hedvábí. Jakmile máte obrys nakreslený, odstraňte vzor a všechny linie dobře obtáhněte konturou. Vždy tvořte uzavřené plochy.

Fantomová tužka cca za 2 hodiny zmizí! Pokud jste nestihli vše vybarvit, musíte obrysy namalovat znova. Technika pro děti ze 7. a 8. tříd.


3. SOLNÁ TECHNIKA

Pokud na vlhkou barevnou plochu nasypeme sůl (kuchyňskou nebo mořskou), ta jakoby barvu vysaje a vzniknou zajímavé efekty. Ponechte důkladně uschnout a pak odstraňte sůl z látky.

Tip: pokud chcete mít „popraskanou“ pouze část obrázku, tak nechte nejprve barvu uschnout a pak navlhčete pouze tu část, kterou budete solit.

Tato technika je velmi jednoduchá i pro začátečníky a je velmi efektní.

Výše uvedené tři techniky se mohou vzájemně kombinovat a použít na jedné práci vedle sebe.


Tipy:
• nezapomeňte, že po zaschnutí se musí celé dílo zafixovat žehličkou!
• pokud byste chtěli kupovat hedvábí v metráži a ušetřit, je velmi těžké ustřihnout hedvábí rovně a okraje se velmi třepí.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání, Přátelství, Pomoc, Překonání.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

U dětí úzkostných a s touhou po dokonalém výsledku může jejich úzkost a strach z chyby bránit odvaze a experimentování. Dobré je podpořit je v odvaze, být jim nablízku a pomoci případné chyby zamaskovat, zapracovat do výtvoru.

U dětí neklidných, zbrklých, hyperaktivních je potřebné nějak zabezpečit barvy tak, aby se nerozlily – vhodné stojánky jsou např. na vařená vajíčka, a to se širokou základnou.