Víte, že?

Spolupráce probíhá i na místní úrovni - mnohé pionýrské skupiny a oddíly pořádají společné akce s oddíly jiných organizací, domy dětí a mládeže a podobně.

Pionýrská neděle (2021)

Pionýrská neděle

14. 11. 2021

Bude!

Jen se přesune do virtuálního prostředí.

Přijď zčeknout, jestli to bude mega pruda nebo super čelenž.

Přeloženo do jazyka fosilů: V neděli proběhnou čtyři pracovní sekce pro přípravu obsahové konference a tři kulaté stoly k aktuálním tématům.

Co je Pionýrská neděle?

Je to prostor pro debaty nad tím, kam by se měl Pionýr ubírat v budoucnu.

Pravidelně pracující oddíly a lidi kolem nich jsou to nejcennější, co spolek má, na jejich názorech a potřebách záleží i naše další směřování.

Je to start diskuzí, které budou probíhat před obsahovou konferencí.

Debaty o tom, kam směřovat a jakou podporu oddíly a skupiny potřebují, považujeme za velice důležitou, potáhne se jako červená nit rokem 2022 od oblastních porad, jejichž součástí krajská obsahová jednání budou až po VZP (pokud to nedopadne v Pardubicích ještě jinak), jehož součástí bude i nedělní obsahové jednání. A pokud nebude vůle svolat na září roku 2022 XI. VZP? Nevadí, pak bude prostě Konference o činnosti v září o den delší.

Nalaďte se v neděli 14.11. na Pionýrskou neděli a pojďme si povídat a vzájemně si naslouchat.

Kde se můžete na Pionýrské neděli potkat?

  • Osobně, na místech, kde se účastníci jednotlivých pracovních sekcí a kulatých stolů potkají (místa najdeš na Přihlašovně).
  • On-line na odkazech, které jsou uvedeny u pracovních sekcí a kulatých stolů níže a na Přihlašovně.

I když ne každému musí debaty prostřednictvím „obrazovky“ vyhovovat, chybí tam osobní setkání, pohled do očí a kdo ví, co všechno ještě. Ale už jsme se s tím tak nějak naučili žít. Ono má totiž i pár výhod, třeba šetří čas. Nemusíte nikam jet a přesto budete přítomni. Je to příležitost, jak se „potkat“ a probrat to, co vás k dané oblasti napadá, tíží, nebo si jen poslechnout názory ostatních.

A že jste se ještě na Pionýrskou neděli na Přihlašovně nestihli přihlásit? Pokud se zúčastníte on-line, tak ani nemusíte (i když budeme rádi, když budeme vědět, kolik lidí máme v které sekci čekat), stačí se v neděli připojit.

O čem budeme diskutovat?

Přemýšlíš někdy, při své dobrovolnické práci v Pionýru, proč ji vlastně děláš? Proč ji dělají ostatní? A dělají ji všichni správně? A co je všechno vlastně při naší dobrovolnické práci správně? Samozřejmě existují zákony, tam jsme si jistí, co můžeme a co nesmíme, ale je mnoho otázek, které jsou sporné. Nejspíš tušíme, co je dobře a co ne, ale nemáme se o co opřít. Možná by nám pomohla mravní opora ve formě etického kodexu.

Jestli se chceš k tomuto tématu vyjádřit ještě před nedělním setkáním, zapoj se do diskuse k tématu Etický kodex dobrovolníka v Pionýru na Pionýrském fóru.

 

  • Komunikace a propagace Pionýra – pracovní sekce a kulatý stůl
    Setkání proběhne v Praze v kancelářích ÚP, Senovážné náměstí 24, Praha 1, 5. patro. On-line se s účastníky sekce můžeš potkat na https://meet.google.com/cgh-irfq-agp

Štve tě, jak aktuálně (ne)funguje komunikace uvnitř spolku? Nelíbí se ti, jak Pionýr komunikuje s veřejností? Nejsi spokojený s grafickým manuálem Pionýra? Jsi kreativní a napadá tě, jak by se to dalo všechno zlepšit? Pokud máš aspoň 2x ano, jsi na správném místě!
Po společném úvodu se rozdělíme na dvě skupiny – komunikace a grafika.
Komunikace:
Pionýr disponuje několika komunikačními kanály, a to jak vnitřními, tak vnějšími. Cílem této sekce je tyto kanály rozebrat, přiznat si slabé i silné stránky a přijít na to, jak to dát dohromady a posunout se na další level 8). Aby bylo možné dobře komunikovat, je nutné nejdříve definovat značku.
Grafika:
Grafický manuál Pionýra vznikl v roce 2008 a od té doby se prakticky nezměnil. Je pro všechny členy stále použitelný? Víš, jak vytvořit návrh v pionýrské grafice? Cílem tohoto kulatého stolu je vytvořit první výkop modernizace grafického manuálu.

Jestli se chceš k tomuto tématu vyjádřit ještě před nedělním setkáním, zapoj se do diskuse k tématu Komunikace na Pionýrském fóru.

 

Co je pro tebe idea pionýrství? Jednota výchovných cílů? Obhájování názvu spolku Pionýr?

Kde všude by se o ní mělo mluvit? Ve vzdělávání vedoucích? Měla by se odrážet v materiální podpoře oddílové činnosti? Jsou oceněním či motivací akce pro dospělé a náctileté (ve stylu Kamínek)? Mělo by potřebu motivace zohledňovat financování činnosti pro dospělé (vzdělávání a síťování)?

Zapoj se do diskuse k tématu Motivace a oceňování na Pionýrském fóru.

 

Jak vnímáš význam tradic a rituálů v oddílech, jak přispívá budování vlastních tradic a rituálů k lepší práci oddílu, k pevnějšímu vztahu členů k oddílu, skupině a spolku obecně, nastavení vnitřních pravidel života oddílu?

Je dostačující a atraktivní pro práci oddílu současná nabídka – výchovné programy, jejich využití, odborky? A co problematika zájmových oddílů?

Máš zkušenosti s distančními aktivitami z období omezení práce oddílů a skupin?

Jaké jsou podle tebe základní předpoklady opravdu dobrého oddílu?

Zapoj se do diskuse k tématu Opravdu dobrý oddíl na Pionýrském fóru.

 

Co je vlastně táborová PS? Jak jí definujeme? Dělá jenom tábor? Proč je táborová PS jen táborová a nemá pravidelnou činnost? A co je to vlastně ta pravidelná činnost?

Spousta otázek a nejasné odpovědi. Zdá se, že je čas s tím něco dělat. Připojíš se?

 

Příroda a Poznání jsou Ideály Pionýra, které dávají znát, že je environmentální výchova nedílnou součástí činnosti v oddíle i na skupině. Pojď s námi hledat cesty k lepší metodické podpoře a dalšímu směřování environmentální výchovy v Pionýru. Protože ochrana přírody by neměla končit u sběru a třídění odpadků.

 

Nabídku znáte a teď je už jen na vás, kam se přijdete podívat nebo připojíte.
Těšíme se na setkání.